Nasz serwis to nieoficjalna* strona poświęcona jedynie części twórczości Grahama Mastertona – horrorom. Mają one specyficzny klimat z nutką erotyzmu. Już od pierwszych stron wciągają do czytania, a przez to, że są dość krótkie i szybko dobiega się do ich końca, pozostaje niedosyt mrocznych historii powodujący chwytanie po następną książkę. Przy opisach poszczególnych książek jest możliwe dodanie swojej recenzji, do czego serdecznie zapraszam.

* adres oficjalnej strony: grahammasterton.pl

Biografia Grahama Mastertona

Dzieciństwo Mastertona

Graham Masterton przyszedł na świat 16 stycznia 1946 roku w Edynburgu. Jego dziadkiem był słynny Thomas Thorne Baker – naukowiec, który po raz pierwszy przeprowadził proces przesyłu zdjęć za pośrednictwem radioodbiornika, a także przyczynił się do wynalezienia DayGlo.

Kiedy był w szóstej klasie, razem z matką i jej drugim mężem przeprowadził się do Crawley New Town w Sussex. Tam zaczął uczęszczać do Whitgift, publicznej szkoły dla chłopców w Croydon. Szkoła znajdowała się dość daleko od jego miejsca zamieszkania, dlatego Masterton przeniósł się do koedukacyjnego Ifield Grammar School, które było znacznie bliżej domu. Po dwóch semestrach dyrektor poprosił go o odejście ze szkoły. Niedługo potem dostał pracę w sklepie spożywczym Gerrard’s Greengrocers, gdzie pracował przez bardzo krótki okres czasu.

Początki kariery dziennikarskiej i pisarskiej

Tuż po ukończeniu edukacji, Masterton rozpoczął karierę dziennikarską w „Crawley Observer”. W późniejszym okresie życia mężczyzna zajmował się także redakcją Mayfair i brytyjskiej edycji Penthouse, czyli pism dla dorosłych. W początkowej fazie swej pisarskiej kariery Masterton wcale nie tworzył horrorów, a poradniki seksualne.

graham-masterton

W 1976 roku został wydany jego pierwszy horror, „The Manitou„. Książka spotkała się z na tyle ciepłym przyjęciem, że zaledwie dwa lata później doczekała się filmowej adaptacji. W główne role wcielili się Tony Curtis oraz Susan Strasberg. Rok później światło ujrzała książka „Dżinn„.

Łącznie Graham Masterton napisał ponad 100 nowel, a poza nimi pisze również thrillery, powieści historyczne, horrory, nowele o klęskach żywiołowych, nowele dla dzieci, opowiadania, jak również sagi historyczne. Graham Masterton jest autorem ponad 100 książek, które zostały przetłumaczone na 18 języków. Ogromną popularnością cieszą się serie o Harrym Erskine czy Katie Maguire, choć również jego pozostałe książki mają wielu fanów.

Nagrody Mastertona

Wielokrotnie nagradzany, pisarz może poszczycić się takimi odznaczeniami jak:

  • nagroda Special Edgar (od Mystery Writers of America) za książkę „Kostnica„,
  • Srebrny Medal West Cost Review of Books (od West Cost Review of Books) za pozycję „Zwierciadło piekieł„,
  • nagroda Prix Julia Verlanger za powieść „Wizerunek zła” będące aktualizacją opowieści Oscara Wilde’a „The picture of Dorian Gra”.

To tylko niektóre z nagród w dorobku Mastertona. Poza wymienionymi wyżej nagrodami, Graham Masterton był jeszcze wielokrotnie nagradzany za swoje opowiadania i powieści. Jego trzy opowiadania zostały sfilmowane dla Tony’ego Scotta, twórcy telewizyjnego serialu „The Hunger”.

Związek pisarza z Polską

Polaków z pewnością zainteresuje związek pisarza z Polską. Sam posiadał polskie korzenie (jego pradziadek pochodził z naszego kraju), a jego żona Wiescka** była Polką. Obydwoje darzyli ten kraj sporym sentymentem, a sam pisarz często dodawał do swych książek polskie akcenty (jak na przykład bigos zjadany przez bohaterów powieści). Obecnie Masterton mieszka w Surrey w Anglii.

** zmarła w 2011 roku w wyniku komplikacji po złamaniu ramienia i w chwili śmierci miała 65 lat.

Kolejnym pomostem łączącym Mastertona i Polskę jest konkurs literacki skierowany do więźniów. Pisarz zainicjował go po wizycie w Zakładzie Karnym w Wołowie w 2016 r. Był tak zaintrygowany zainteresowaniem, jakim więźniowie obdarzają jego twórczość, że postanowił zorganizować coś, co pozwoli chociaż trochę urozmaicić ich życie za kratami. I tak Ogólnopolski Konkurs o Nagrodę Literacką im. Grahama Mastertona „W więzieniu pisane” stał się faktem.

Biografia wielkiego pisarza horrorów nie może obejść się bez wspomnienia o książce „Dziecko ciemności”, której akcja rozgrywa się w stolicy naszego kraju. Akcja dzieje się w czasach powstania warszawskiego i ma równie wielu fanów, co przeciwników. Aby wydać ostateczny osąd, warto zapoznać się z pozycją osobiście.

Najnowsze książki Grahama Mastertona

Wśród najnowszych książek autora można wskazać takie pozycje jak „Świst Umarłych” z 2018 roku czy rok starszy „Sabat Czarownic”. Pisarz mimo swego wieku pozostaje aktywny zawodowo i wciąż tworzy kolejne, świetne horrory.

W 2011 swą premierę miała książka poświęcona pisarzowi „Masterton. Opowiadania. Twarzą w twarz z pisarzem”, w której zawarto między innymi dotąd niepublikowane teksty. Stworzyło ją dwóch polskich fanów Mastertona – Robert Cichowlas i Piotr Pocztarek. To idealna pozycja dla kogoś, kto chce poznać nie tylko pisarskie dzieje autora, ale również poznać wiele ciekawostek dotyczących jego życia prywatnego oraz poglądów.